Prawosławny monaster Św. Cyryla i Metodego

http://monasterujkowice.pl/books.php?b=1&c=11
Monaster w Ujkowicach » Wydawnictwa » Historia monasteru
okładka książkiHistoria monasteru

Historia monasteru

Format: A5
Ilość stron: 30

XI. "Nie wińcie ojcowie ludzi, już zwyciężyliście, bo zostaliście w Ujkowicach"

Te znamienne słowa skierowane do ojców Nikodema i Atanazego wypowiedział prawosławny biskup Adam, po uroczystościach w Kalnikowie z okazji tysiąclecia chrztu Rusi. Ojcowie czuli duchową potrzebę zbliżenia się do Prawosławia, choć nie wiedzieli jeszcze, jak to zrobić. Intuicyjnie odwiedzali pobliskie cerkwie prawosławne z okazji świąt. Za to spotykały ich oskarżenia, że nie utrzymują kontaktów z greko-katolikami ale chodzą do schizmatyków, choć wcześniej wszystkim zabroniono kontaktować się z mnichami. Serdeczne i ojcowskie podejście biskupa Adama otworzyło mnichom z Ujkowic zamkniętą dotąd bramę w kierunku innej rzeczywistości. Dziś z perspektywy czasu sami ojcowie oceniają ten okres jako dorastanie i dojrzewanie do podjęcia ważnej decyzji w życiu: w którym kierunku mają pójść? Czy poddać się propozycji kardynała Glempa i wyjechać znów do Ameryki, czy oddać Monaster ukraińskim studytom a samemu wyjechać na Ukrainę, jak proponowano i zaprzepaścić całą ideę Cyrylo-Metodiańską na Podkarpaciu, czy raczej przyjąć prawosławną jurysdykcję w Polsce? Czy jednak Cerkiew Prawosławna w Polsce zaakceptuje ich, doceni dotychczasowy wkład w budowę Monasteru, czy pozwoli kontynuować rozpoczęte dzieło w duchu Cyrylo-Metodiańskim?

W roku 1985 obchodzono uroczyście 1100 rocznicę śmierci św. Metodego. Monaster w Ujkowicach według zamysłów jego założycieli i fundatorów, ojców Nikodema i Atanazego, miał być pomnikiem wzniesionym ku czci tym świętym Apostołom Słowian i jednocześnie pomnikiem martyrologium słowiańskiego Kościoła.

W roku 1995 będzie już 1110 lat od tego wydarzenia, od którego rozpoczęło się palenie cerkwi Cyrylo-Metodiańskich, palenie ksiąg słowiańskich, różne zakazy kościelne a nawet sprzedawanie duchownych na targach niewolników w Wenecji. Ten nieszczęsny proces na ziemi podkarpackiej trwa do dziś i nie ominął nawet powstającego Monasteru Cyrylo-Metodiańskiego w Ujkowicach. Te 10 lat oczekiwania że coś się zmieni, że Kościół w Polsce zmieni taktykę w stosunku do Wschodu, nie przyniosło rezultatu. Nie było widoków na zmianę mentalności.

© Monaster Św. Cyryla i Metodego w Ujkowicach - monasterujkowice.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.