Prawosławny monaster Św. Cyryla i Metodego

http://monasterujkowice.pl/books.php?b=1&c=2
Monaster w Ujkowicach » Wydawnictwa » Historia monasteru
okładka książkiHistoria monasteru

Historia monasteru

Format: A5
Ilość stron: 30

II. Odrodzenie monastycyzmu prawosławnego na Podkarpaciu

W lipcu 1786 roku został zniszczony ostatni Monaster Prawosławny na ziemi Halickiej. Dokładnie 200 lat później, 24 lipca 1986 roku dwaj mnisi, ihumen Nikodem (Makara) i hieromnich Atanazy (Dębowski) zakupili gospodarstwo rolne w Ujkowicach, pięć kilometrów na północny zachód od Przemyśla. Rozpoczęli gromadzenie materiału i budowę betonowego ogrodzenia, którym opasali obszar około jednego hektara. Pośrodku placu obok starej stodoły, która posłużyła za pierwsze mieszkanie mnichom i pierwszą świątynię własnoręcznie przygotowaną na klepisku w stodole z płyt pilśniowych i desek, mnisi własnoręcznie wybudowali murowaną cerkiew dedykowaną świętym Cyrylowi i Metodemu. Początkowo było ich dwóch. Z czasem dołączali do nich inni chłopcy, którzy zapragnęli w pocie czoła tworzyć podwaliny pod rodzący się nowy Monaster na ziemi przemyskiej.

Data założenia Monasterem w Ujkowicach zbiega się dokładnie z datą likwidacji ostatniego monasteru tzw. Maniawskiego Skitu. Erygowanie Prawosławnej Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej w roku 1983 zbiega się z datą święceń dwóch mnichów - Nikodema i Atanazego, którzy w Chicago w USA dnia 1 października 1983 r. przyjęli święcenia kapłańskie, aby w przyszłości wrócić do Polski i założyć Monaster na Podkarpaciu. Takich zbieżności w życiu mnichów będzie więcej.

To nauczyło ich przyjmować wszystko jako przejaw działania Bożego. Często sami powtarzają, że Bóg potrafi pisać prostymi liniami po naszych krętych drogach a my sami musimy nauczyć się czytać Boży alfabet, który Bóg pisze przez wydarzenia, przez ludzi i przez wielorakie sposoby aby zwrócić uwagę wierzących na Jego obecność w świecie. Monaster w Ujkowicach, jawi się mnichom jako dar Boży dla Podkarpacia, dla Eparchii Przemysko-Nowosądeckiej i dla nich samych, jako miejsce uświęcenia, jako raj na ziemi.

© Monaster Św. Cyryla i Metodego w Ujkowicach - monasterujkowice.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.