Prawosławny monaster Św. Cyryla i Metodego

http://monasterujkowice.pl/books.php?b=1&c=7
Monaster w Ujkowicach » Wydawnictwa » Historia monasteru
okładka książkiHistoria monasteru

Historia monasteru

Format: A5
Ilość stron: 30

VII. Poszukiwanie miejsca pod Monaster

Dnia 29 czerwca 1984 roku ojcowie Nikodem i Atanazy po powrocie z USA przez Rzym, gdzie złożyli wizytę w Kongregacji do Spraw Kościołów Orientalnych i otrzymali list polecający od kardynała Rubina, przybyli do Warszawy, aby przedstawić się ówczesnemu Ordynariuszowi dla Kościołów Wschodnich w Polsce, kardynałowi Glempowi. Pierwsza reakcja kardynała Glempa na listy od kardynała Rubina z Rzymu i biskupa Wladimira Tarasewicza była taka: "O, takiego klasztoru nam dzisiaj potrzeba. Szukajcie ojcowie miejsca na klasztor a gdy znajdziecie, powiadomicie mnie."

Szukali więc w trójkącie: Terespol - Przemyśl - Nowy Targ. Reagowali na każde ogłoszenie z gazety: "Sprzedam gospodarstwo rolne ..." Objechali setki kilometrów wiosek i prawdziwego bezludzia w Bieszczadach. Tymczasowo mieszkali w Krakowie lub na poddaszu w plebanii w Żurawicy, w rodzinnej wiosce ojca Nikodema. W międzyczasie ojciec Atanazy znów wyjechał do USA. Tam na początku stycznia 1986 roku uczestniczył w ostatniej posłudze biskupowi Wladimirowi Tarasewiczowi, który zmarł po ciężkiej chorobie raka, będąc kilkanaście miesięcy biskupem. Jedyny dekret, który wydał biskup Tarasewicz to był akt erygowania Monasteru św. Cyryla i Metodego na prawach stauropigialnych "sui iuris" i podniósł ojca Nikodema do godności ihumena.

Po powrocie ojca Atanazego do Polski szukali jeszcze na Podkarpaciu do lipca 1986 roku. Były sytuacje że za dwa dni miał być podpisany kontrakt, a właściciele z niewiadomych przyczyn podnosili cenę wielokrotnie lub zrywali umowę. Dziś patrząc z perspektywy czasu i miejsca, dziękują Bogu za to, że nie musieli osiedlać się tam, gdzie planowali wcześniej zdeterminowani czasem, podwyżkami cen, całą huśtawką ekonomiczną właściwą dla lat osiemdziesiątych.

© Monaster Św. Cyryla i Metodego w Ujkowicach - monasterujkowice.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.