Prawosławny monaster Św. Cyryla i Metodego

http://monasterujkowice.pl/books.php?b=18&c=1
Monaster w Ujkowicach » Wydawnictwa » Stworzenie czy ewolucja?
okładka książkiStworzenie czy ewolucja?

Stworzenie czy ewolucja?

Autor: O. Seraphim Rose
Język: polski
Format: A5

1. Filozofia, nie fakt

Przede wszystkim zgadzam się z Panem w całej rozciągłości, kiedy twierdzi Pan: „Nie powinien Pan mieszać czystej nauki z przeróżnymi teoriami filozoficznymi powstałymi po to, żeby wytłumaczyć odkryte przez naukę fakty. Fakty to jedna rzecz (czysta nauka) a objaśnienia druga (filozofia).”

Przede wszystkim muszę wyznać Panu, że kiedyś całkowicie wierzyłem w ewolucję. Wierzyłem nie dlatego, że długo rozmyślałem o tej teorii, ale po prostu dlatego, że „każdy w nią wierzył”, bo była „faktem” a czyż można przeczyć faktom? Ale później zacząłem rozmyślać nad tym trochę głębiej. I zauważyłem, że bardzo często tak zwana „nauka” wcale nie zajmuje się faktami ale filozofią; wtedy zacząłem starannie odróżniać naukowe fakty od naukowej filozofii. Po wielu latach doszedłem do następujących wniosków:

a. Ewolucja wcale nie jest naukowym faktem, ale filozofią.

b. Jest to fałszywa filozofia wynaleziona na zachodzie jako reakcja na rzymsko-katolicką i protestancką teologię, i która po to, by wydawać się bardziej wiarygodną przywdziewa płaszczyk „nauki” by zwieść ludzi akceptujących naukowe dowody. (Na zachodzie prawie wszystkie nowoczesne błędne teorie robią to samo, nawet „nauka chrześcijańska” twierdzi że jest „naukowa”, ale także spirytyzm, różne kulty hinduskie itp.)

c. Jest ona całkowicie sprzeczna z nauką świętych Ojców w bardzo wielu punktach.

Umyślnie przedstawiłem swoje wnioski przed ich wyjaśnieniem Panu, żeby mógł się Pan zatrzymać chwilę i zastanowić się: czy jest Pan pewny, że porzucił Pan wszystkie swoje uprzedzenia na temat ewolucji i jest Pan przygotowany do jasnego i chłodnego rozumowania na ten temat? Czy jest Pan skłonny przyznać, że może być trochę prawdy w tym, co zamierzam powiedzieć na ten temat? Muszę szczerze przyznać, że wielu „ewolucjonistów” zatrzyma się tutaj i powie: ten człowiek jest stuknięty, on zaprzecza faktom. Ufam, że Pański umysł jest na tyle otwarty aby przeczytać resztę tego, co zamierzam powiedzieć, co chcę oprzeć całkowicie na nauczaniu świętych Ojców. Jeżeli popełnię jakieś błędy, mam nadzieję, że powie mi Pan o nich.

© Monaster Św. Cyryla i Metodego w Ujkowicach - monasterujkowice.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.