Prawosławny monaster Św. Cyryla i Metodego

http://monasterujkowice.pl/books.php?b=18&c=2
Monaster w Ujkowicach » Wydawnictwa » Stworzenie czy ewolucja?
okładka książkiStworzenie czy ewolucja?

Stworzenie czy ewolucja?

Autor: O. Seraphim Rose
Język: polski
Format: A5

2. Dokładna definicja

Wiele argumentów pomiędzy „ewolucjonistami” i „antyewolucjonistami” jest bezużytecznych z jednego podstawowego powodu: spierają się zazwyczaj nie na ten sam temat. Każdy słysząc słowo „ewolucja” ma co innego na myśli, spierają się więc na próżno ponieważ nie mówią nawet o tym samym. Stąd chcąc być precyzyjnym, powiem Panu dokładnie co rozumiem pod słowem „ewolucja”, i co jest znaczeniem tego słowa, które znajduje się w książkach o ewolucji. Ale na początku chcę jednak wykazać Panu, że w Pańskim liście używał Pan słowa „ewolucja” w dwóch zupełnie różnych znaczeniach, pisząc jakby o jednej i tej samej rzeczy. Tutaj zawiódł Pan w rozróżnianiu pomiędzy naukowymi faktami a filozofią.

a. Napisał Pan: „Pierwsze rozdziały Pisma Świętego nie są niczym innym jak historią stworzenia coraz bardziej doskonałego i ukończonego w czasie.... Stworzenie nie powstało natychmiast, ale zachowuje pewną sekwencję pojawiania się, rozwoju w czasie sześciu różnych ‘dni’. Jak inaczej możemy nazwać ten rozwój w czasie jak nie ewolucją?”

Odpowiadam: wszystko co Pan twierdzi jest prawdą, i jeżeli Panu na tym zależy, może Pan nazwać ten przebieg stworzenia „ewolucją” – ale to nie jest to, co czyni tę teorię kontrowersyjną. Wszystkie naukowe pisma definiują ewolucję jako określoną teorię mówiącą o tym jak powstały stworzenia w czasie: wykorzystując mechanizmy transformacji jednego rodzaju stworzeń w inne, „złożone formy wywodzą się z prostszych form” w naturalnym procesie trwającym nieprzeliczone miliony lat (Storer, General Zoology). Potem, kiedy mówi Pan o „wyewoluowanym zwierzęciu” Adamie, ujawnia Pan swoją wiarę również w tą konkretną naukową teorię. Mam nadzieję, że wykażę Panu, że święci Ojcowie nie wierzyli w tę konkretną naukową teorię, mimo, że nie jest to z pewnością najważniejszy aspekt teorii ewolucji, a jest nim raczej błąd dotyczący natury człowieka, jak wykażę poniżej.

b. Pisze Pan: „Wszyscy zaczęliśmy istnieć w wyniku ewolucji w czasie. W łonach naszych matek każdy na początku był jednokomórkowym organizmem... a w końcu doskonale ukształtowanym człowiekiem.” Oczywiście wszyscy w to wierzą, „ewolucjoniści” razem z „antyewolucjonistami”. Ale to nie ma nic wspólnego z teorią ewolucji o której dyskutujemy.

c. Znowu pisze Pan: „Jakiej rasy był Adam, białej, czarnej, czerwonej czy żółtej? W jaki sposób ludzie tak się zróżnicowali skoro pochodzą od jednej pary? Czy to zróżnicowanie ludzi na rozmaite rasy nie jest wynikiem ewolucji?”

Znowu odpowiadam: Nie, to nie jest to, co oznacza słowo „ewolucja”! Jest bardzo dużo książek w języku angielskim, które omawiają ewolucję z naukowego punktu widzenia. Może Pan nie wie o tym, że wielu naukowców zaprzecza faktowi ewolucji (w rozumieniu pochodzenia wszystkich współczesnych istot żywych poprzez przekształcanie z innych istot) i bardzo wielu naukowców twierdzi, że niemożliwe jest poznanie poprzez metody naukowe czy ewolucja jest prawdą czy nie, ponieważ nie ma niezbitych dowodów, które mogłyby ją ostatecznie udowodnić lub obalić. Jeśli Pan sobie życzy w następnym liście omówię z Panem „naukowe dowody” teorii ewolucji. Zapewniam Pana, że jeśli przyjrzy się im Pan obiektywnie, bez żadnych z góry przyjętych opinii na temat tego, co w nich Pan znajdzie, odkryje Pan, że nie ma nawet jednego dowodu na potwierdzenie teorii ewolucji, którego nie można by również wytłumaczyć teorią „jednorazowego stworzenia”.

Proszę sobie dobrze uświadomić, że wcale nie twierdzę, że mogę naukowo obalić teorię ewolucji; ja tylko twierdzę, że teoria ewolucji nie może być ani udowodniona ani obalona poprzez naukę. Ci naukowcy, którzy twierdzą, że teoria ewolucji jest faktem w rzeczywistości interpretują naukowe dane według pewnej teorii filozoficznej; ci, którzy twierdzą, że ewolucji nie ma również interpretują naukowe dane według innej teorii filozoficznej. Czysta nauka nie jest w stanie przeprowadzić ostatecznego dowodu za lub przeciw „faktowi” ewolucji.

Powinien Pan również wiedzieć, że dużo książek było napisanych właśnie o „trudnościach teorii ewolucji”. Jeśli Pan sobie życzy, będę szczęśliwy mogąc omówić kiedyś z panem kilka z tych problemów, które wyglądają na zupełnie niewytłumaczalne, jeżeli ewolucja jest „faktem”.

 

© Monaster Św. Cyryla i Metodego w Ujkowicach - monasterujkowice.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.